SPK Temel Düzey Lisansını Alanlar Ne İş Yaparlar?

  • Lise, 2 yıllık Yüksek Okul, Fakülte mezunu iseniz. SPK Temel Düzey Lisanslama sınavına girip. Bu sınavda Takas ve Operasyon işlemleri Modülünden ( Dersinden ) 100 puan üzerinden 70 ve üzeri puan aldığınızda Takas ve Operasyon Sorumlusu olarak görev yapabilirsiniz.

  • En az 2 yıllık ön lisans mezunu iseniz Temel Düzey lisansını aldığınızda 9 Modülden sınava girip geçme notu 100 puan üzerinden 60 puan alırsanız Ortalamanız 70 ise Aracı kurum şube müdürü olabilirsiniz.

  • Lise, 2 yıllık Yüksek Okul, Fakülte mezunu iseniz Temel Düzey lisansını aldığınızda 9 modülden sınava girip geçme notu100 puan üzerinden 60, ortalamanız 70 ise Aracı kurum irtibat sorumlusu olabilirsiniz.

  • Lise, 2 yıllık Yüksek Okul, Fakülte mezunu iseniz Temel Düzey lisanslama sınavına girip lisans için gereken modüllerin tamamından başarılı olmamasına rağmen Genel Ekonomi, Sermaye Piyasası Mevzuatı, ilgili Mevzuat ve Etik Kurallar, Menkul Kıymetler ve Diğer Sermaye Piyasası Araçları, Hisse Senetleri Piyasaları, Tahvil ve Bono Piyasaları, İlgili Vergi Mevzuatı Modüllerinden ( derslerinden) her birinden en az 100 puan üzerinden 60 ve yine bu modüllerin tamamının ortalaması en az 70 puan olması halinde Temel Düzey Müşteri Temsilciliği Lisansı almaya hak kazanırlar. Müşteri
    Temsilciliği yapabilirler.

    Müşteri Temsilciliği Lisansı alanlar ek olarak Türev Araçlar Sınavının Türev Araçlar, Vadeli işlem Opsiyon Piyasalarının işleyişi Modüllerinden (derslerinden ) başarılı olurlarsa Türev Araçları Müşteri Temsilcisi olarak çalışabilirler.

  • Sermaye Piyasası Faaliyetleri Temel Düzey Lisansına sahip olanlar, ayrı bir Lisans belgesi gerekmeksizin “Takas ve Operasyon Sorumlusu” ve Temel Düzey Müşteri Temsilcisi olarak çalışabilirler.