REHBERLİK

BAŞARI STRATEJİLERİ
Müthiş bir adanmışlık yoksa, muhteşem bir başarı da yoktur.
Anthony Robbins

Kariyer sınavlarına hazırlanan sizler, daha önce üniversite sınavına hazırlanırken yine benzer bir yolculuğa çıkmıştınız. Tıpkı üniversiteye hazırlıkta olduğu gibi, kariyer sınavlarına hazırlanırken de bu işe kendinizi adamanız gerekiyor. Ne istediğinizi belirleyin, isteğinize ulaşmak için kararlı olun ve kendinizi başaracağınıza inandırın.

Başarılı insanı belirleyen ilk özellik, tutumudur. Kişi olumlu tutum ve düşüncelere sahipse, zorluklarla uğraşmayı seviyor ve onların üstesinden gelmekten haz duyuyorsa, başarılarının yarısını gerçekleştirmiş sayılır.
Lowell Peacock

Olumlu düşünme bu yolculukta hep sizinle olsun. Sınav hakkında olumsuz düşüncelere sahip insanlardan etkilenmeyin. Düşünceler bulaşıcıdır. Eğer sizi kendine çekiyorsa, o kişiyle fazla zaman geçirmeyin. Etkileyemiyorsa, bir süre sonra sizin olumlu düşünceniz onu etkisi altına alacak demektir.

İnsanlar arasındaki fark, ufaktır. Ancak bu ufak fark, büyük farklılığa neden olur. Ufak fark, tutumlardır. Büyük farklılıksa, bu tutumun olumlu veya olumsuz olduğudur.
Clement Stone

İnsan alışkanlıklarından ibarettir. Bir süre sonra, olumlu düşünmek alışkanlıklarınızdan birisi haline gelecek ve hayatınız değişecek. Buradan hemen olumlu bir düşünce üretelim; kariyer sınavlarına hazırlanırken çektiğiniz sıkıntılara karşılık, yaşam boyu size güç verecek bir tutuma sahip olacaksınız.

Daha önce sınavlara girmiş ve başarısız sonuçlar almış olabilirsiniz. Hazırlıklara yeniden başlarken daha önceki tutumlarınızı gözden geçirin ve hatalı bulduklarınızı tekrarlamayın. Aynı hataları yaparsanız, aynı sonuca ulaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Başarısız olanlardan değil, başarılı olan kişilerden fikir alın. En önemlisi, başarısızlığınızı olumsuz olarak algılamayın.

Pek çok insan diğerlerinin boşa harcadığı zamanı kullanarak öne geçer.
Henry Ford

Dershaneye gelmekle her şeyin bittiğini düşünmeyin. Dershane sadece ne istediğini bilen, bilgi almaya açık, çalışmaya istekli adaylara yardımcı olabilir. Dershane size sınav formatında hazırlanmanın yollarını gösterir. Ama sizin adınıza ders çalışamaz. Ders çalışmanın sorumluluğu size aittir. Deneme sınavlarından kaçmayın. Bunlar gerçek sınavın provasıdır. Prova yapmadan sahne alan bir tiyatrocuyu hayal edebiliyor musunuz?