İcra Müdürlüğü Kurs Programı

İcra Müdürü Nasıl Olunur?
İcra müdürü nasıl olunur, merak edilmektedir. İcra sözü edildiğinde akıllara direkt olarak olumsuz yargılar geliyor olsa da bu mesleğe nasıl ulaşıldığı araştırılan konular arasında yer almaktadır. Peki, icra müdürü nasıl olunur? İcra müdürü olmak için hangi adımlar atılması gerekmektedir? İşte detaylar…

İcra Müdürü Nasıl Olunur?
İcra müdürlüğü kadrosu ayrılmış devlet görevlerinden bir tanesidir. Bu kadroya ulaşabilmek için belirli yollar izlenmesi gerekir. Peki, bu yollar hangileridir?

İcra müdürü statüsünde kadrolu göreve başlanabilmesi adına hukuk fakültesi mezunu olunması zorunlu kılınmaz. İlaveten adalet meslek yüksekokullarının bitirilip, kadrolu icra müdürlüğü görevine yükselmek mümkündür.

İcra müdürü olmakla ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi de açık öğretim yüksekokulunun gerekli bölümlerinden mezun olunarak, bu göreve yükselmenin mümkün olup olmadığıdır. Henüz bu konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmamıştır. Ancak internet ortamında yapılan geniş araştırmalara göre ilgili görevde bu bölümden mezun olan kimselerin olduğu da görülebiliyor. Peki, icra müdürü olmak için aranan şartlar nelerdir? Hangi unsurlara dikkat edilmesi önemlidir?

İcra Müdürü Olunması İçin Aranan Şartlar Nelerdir?
Devlete bağlı her görevde olduğu gibi, kadrolu icra müdürü görevinde de aranan ilk şart T.C. vatandaşı olunmasıdır. Ayrıca sınav yapıldığı yıl içerisinde 35. yaşından gün almış olmaması da zorunludur. Ön lisans düzeyinde; Adalet Meslek Eğitimi veya Adalet Meslek Yüksek Okulu ve Hukuk Fakültesi bölümlerinin bitirilmiş olması önemlidir. Eğitimini yurt dışında tamamlayanlar içinde denklik belgesinin mevcut olması şartı aranıyor. İcra müdürü olarak adaylığını koyan kimsenin herhangi bir zihin sağlığı bulunmamalıdır. Bir yıl veya daha fazla süreler içerisinde devlete karşı işlenen suçlardan dolayı ceza almış olmamak zorunludur. Aksi durumlarda kişinin icra müdürü adaylığını düşecektir.

İcra Müdürü Olunması İçin Mülakata Girmek Zorunlu mudur?
Kadrolu birçok devlet görevinde olduğu gibi icra müdürü olmak için mülakata girmenin zorunlu olup olmadığı merak ediliyor. Bu soruya cevap olarak verilen karşılık “evet” olarak karşımıza çıkıyor. İcra müdürü olunmadan önce atamaların yapılması ve adayın göreve başlaması için sözlü mülakat sürecinden geçmesi de zorunlu kılınmış.