Adli Hakimlik Kurs Programı

Adli yargı hâkimlik ve savcılık meslekleri nedir? Hâkim ne iş yapar? Savcı ne iş yapar?
Adli hâkimlik icrası zor olan ve idealist bir yapı gerektiren bir meslektir. Gerek görev alanının çok kapsamlı olması gerek Türkiye coğrafyasının her köşesinde adliyelerin bulunması mesleğin zorluğunu artırmaktadır. Adli hâkimliği sırf işsiz kalmamak için veya yüksek maaş için seçen arkadaşlarımız için daha yıpratıcı olacaktır.

Öncelikle meslekte uzmanlaşma şansı yoktur yani yıllarca iş mahkemesinde çalışıp bir sonraki görev yerinizde kendinize icra hâkimliğinde bulabilirsiniz, bu da mesleki birikiminizin sürekli sıfırlanmasına sebep olacaktır. Diğer taraftan hmk da genel görevli yargı yerinin asliye hukuk mahkemesi olması sebebiyle küçük ilçelerde bütün hukuk davalarına bakmakta oldukça zor bir hal almaktadır. Yani ilk dosyanız bir boşanma davası ikinci dosyanız bir haksız rekabet dosyası bir diğer dosyanız kadastro olduğunda mesleki bilgileriniz sorunları çözmekte yetersiz kalıp her dosya için saatlerce araştırma yapmak durumda kalabilirsiniz. Mali hakları belirtmek gerekirse 2017 Ocak itibariyle bir adli hâkim 6bin TL civarı maaş alır bu maaş stajyerlik döneminde 3800tl civarıdır. Mesleğin zirvesinde alacakları maaş ise 10 bin TL dolaylarındadır. Adli hâkimlik mesleğinde Türkiye 5 bölge olarak parçalanmıştır. Daha doğrusu her il ve ilçeye kendi durumuna göre 1. bölge 2. bölge gibi nitelemeler yapılmıştır.

Hâkimlerin coğrafi dokunulmazlığı olmadığını yani istediği bir bölgede çalışırken hiç yaşamak istemediği bir bölgeye ihtiyaca göre rahatça kaydırılabildiğini HSYK’nın buna yetkisi olduğunu ve bunu sık sık kullandığını hatırlatmakta fayda görüyoruz. Her bölgede hâkimlerin yapması gereken zorunlu görev süreleri vardır. Türkiye’de adliyelerin fiziki durumu bundan 7,8 sene öncesine kadar çok kötüydü ancak Türkiye’nin her bölgesinde adliye yenileme çalışmalarına hız verildi ve bu açıdan adliye binaları artık gayet modern diyebiliriz. Lojmanlar için aynı şeyi söylemek maalesef oldukça güç, genel itibariyle hâkimler lojman şartlarından pek memnun değiller. Savcılık hâkimliğe nispeten daha az kafa yordurtan daha ziyade hareketli bir yaşam içeren bir meslektir. Hâkimlerin keşif vs. dışında adliye binası dışında işi yokken savcıların olay yeri inceleme otopsi vs. gibi sık sık seyahat etmeyi gerektiren işleri mevcuttur. Ayrıcı otopsi, olay yeri inceleme gibi görevleri sebebiyle sağlam bir iradeye sahip olmak zorundadırlar. Savcıların nöbet kavramı uyku sorunu çekenler için ciddi bir problem teşkil edebilir ancak hukuk fakültesini bitirebilen biri için uykusuzluk pekte yabancı bir şey olmasa gerek.

Adli Hâkimlik Sınavına Gelince
Adli yargı sınavı idari yargı hâkimliği sınavına göre daha fazla alım olması sebebiyle kazanması daha kolay bir sınavdır. Sınavda 30 genel kültür genel yetenek sorusu,70 alan sorusu sorulmaktadır. Yazılı sınavın sonunda 70 barajını geçen adaylar mülakata alınıp mülakatta 70’ten yüksek puan alan kişiler hâkim-savcı adayı olarak kabul edilirler.

Adaylık Süreci
Adaylık süreci genel itibariyle Türkiye Adalet Akademisi eğitim süreci, Yargıtay stajı, mahkeme ve savcılık stajından oluşmaktadır. Adaylık süreci olan (tahmini) 15 ay sürmektedir. Sürecin sonunda mesleğe kabul için yüzde 60 etkili yazılı ve yüzde 40 etkili bir sözlü sınav yapılmaktadır. Mesleğe kabul öncesi yapılan sınav formalite bir sınavdır. Staj eğitimini tamamlayan adayların çoğunluğu mesleğe kabul edilmektedir.